OTEVŘENO PO - PÁ, 10:00 - 16:00

Champagne Louis Roederer Brut «Collection 244»

Kód: CH-LR-BR
1 499 Kč
Skladem

Nové základní šampaňské slavného domu Louis Roederer, tzv. multiročníkové Champagne. Ve své kategorii jedno z nejlepších.

 

předkrmy, tapashusí a kachní speciality_1

Detailní informace

Detailní popis produktu

Champagne Louis Roederer brut «Collection 244» multi-vintage

42 % Chardonnay, 36 % Pinot noir, 22 % Pinot Meunier
Dosage: 8 g/l
Alc.: 12 % obj.
Zrání na kalech: 36 měsíců

V září 2021 došlo v Maison Louis Roederer k jedné z nejvýraznějších změn v moderní historii, když bylo léty prověřené cuvée Brut Premier nahrazeno novým cuvée Collection. Základní Brut Premier byl na trhu od roku 1986, tedy dlouhých 35 let a vždy si udržoval extrémně vysoký standard. Jenže region Champagne - a nejen on - v posledních letech prochází obrovskými změnami. Ta nejvýraznější je spojena s globálním oteplováním, postupně tak odpadá nutnost ladit rezervními víny teplejších ročníků kyselejší vína ročníků chladnějších. To přimělo Frédérica Rouzauda přehodnotit zaběhlou praxi míchání svého základního vína, neboť v posledních letech už nejde o zralost, ale o svěžest.

Famózní ročník 2002 byl tím, který přiměl sklepmistra Jean-Baptistu Lécaillona přemýšlet o změně kurzu v dosavadním přístupu, na jehož konci bylo v roce 2012 založení trvalé rezervy v podobě perpetuálně doplňovaných nerezových tanků (s velmi přísným řízením přístupu kyslíku). Právě tato solera (50 % Chardonnay a 50 % Pinot noir) tvoří 34 % nového cuvée, dalších 10 % tvoří směs jednotlivých rezervních vín ze sklizní r. 2009, 2011, 2013, 2014, 2015 a 2016 uchovávaných ve velkých dřevěných sudech. Base vin pochází ze sklizně 2017, která byla v pořadí 242 v historii domu L. Roederer. A to je důvod, proč byl název nového cuvée doplněn o tuto číslovku - Collection 242. V dalších letech se bude měnit nejen množství ročníků v trvalé rezervě, ale také číselné označení tohoto cuvée. Každé bude jiné, ale základem bude vždy ona réserve perpétuelle a klasická rezervní vína.

Popis pro ročník Collection 242 - představuje osobitější typ vína a tím se odlišuje od krémové vyrovnanosti někdejšího Brut Premier, jednoho z nejspolehlivějších a nejelegantnějších základních cuvée. Collection 242 je zatím jen jakýmsi prototypem toho, čím se série Collection stane v budoucnosti, neboť s každým dalším nově přidaným ročníkem získá věčná rezerva další vrstvu složitosti, minerálnosti i opulentnosti.

Barva vína je jiskrná, tmavě žlutá, v nose cítíme švestky Mirabelle, zralá žlutá jablka a čerstvě upečený slaný chléb. Chuť zralého ovoce je v okamžiku přebita výrazně živou svěžestí a podmanivou slaností. Struktura vína je mohutná a zakulacená, spojuje v sobě hloubku, živost, jemnost i svěžest. Dlouhý závěr zanechává na patře tóny citrusových plodů, slanost a příjemně slabou nahořklost růžového grapefruitu.

Můžeme jej servírovat jako aperitiv, ideálně s pralinkami z husích jater či jemně zauzenými kachními prsy. Dále se hodí k mořským plodům, ke složitějším úpravám šneků, anebo k terinkám z foie gras.

Doproručujeme otevřít alespoň 30 min. předem a servírovat větších šampaňských sklenic chlazené na 8 °C

*baleno v textilní dárkové tašce

Doplňkové parametry

Kategorie: Šumivé víno
Region, země: Champagne (FR)
Druh: Champagne
Obsah cukru: Brut
Odrůda: Chardonnay, Pinot Meunier, Pinot Noir (Rulandské modré)
Objem: 0,75 l
Zrání: Metoda Champenoise

Vinařství Louis Roederer a naše nabídka vín

louis-roederer

V roce 1776 založili otec a syn Duboisovi v Reims vinařství, které později prodali Nicolasovi Schreiderovi. Od roku 1819 jej vlastní a spravuje jedna stejná rodina. Vinařství Louis Roederer je dnes jedním z posledních velkých stále nezávislých "Maison de Champagne", který vždy řídili a stále řídí skuteční odborníci.

214 hektarů vinic se rozkládají ve třech hlavních výrobních zónách v Champagne Montagne de Reims, Vallée de la Marne a Côte des Blancs. Množství hroznů z těchto vinic pokryje dvě třetiny potřeb vinařství, což umožňuje perfektní kontrolu nad výrobou šampaňského. Většina vinařů totiž musí hrozny nakupovat.

Základní osobitost šampaňského spočívá v umění scelovat vína z různých terroirs. Díky bohatosti a různorodosti svých vinic může Louis Roederer využívat obrovské palety vín pro scelování. Drží v ruce všechny trumfy pro sestavení svých cuvées. Vína se však nepoužijí hned. Některá z nic putují mezi "rezervy vinařství" do velkých dubových sudů: přijdou na řadu při scelování šampaňského Brut Premier, aby udržela neměnnost Roederer stylu, nebo poslouží jako expediční likér. Několik tisíc litrů vína vyzrává řadu let ve více než 150 velkých dubových sudech. Jsou to tzv. "rezervní vína". Představují velmi značnou a důležitou investici společnosti: finanční náklady na uskladnění, údržba dřevěných kádí, klimatizace ve skladu, neustálý dohled nad vývojem vína.

 


 

→ PŘEJÍT DO OBLASTI CHAMPAGNE

 


 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz