OTEVŘENO PO - PÁ, 10:00 - 16:00

Vína z oblasti Bierzo DO

Vycházející hvězdou mezi španělskými regiony je bezpochyby maličká vinařská oblast Bierzo DO. Nachází se severozápadně od Léonu vedle Galície a má i podobné mikroklima. Vína tohoto regionu jsou zcela odlišná oproti zbytku Španělska a jsou založená na modrých odrůdách Mencía a Garnacha Tintorera a z bílých odrůd pak hlavně Godello a Doña Blanca.

Bierzo nese označení původu DO (Denominación de Origen) od roku 1990. Nachází se v severozápadní části provincie León. Pokrývá asi 3000 km2. Oblast se skládá z malých údolí v hornaté části (Alto Bierzo), a z širokých, plochých plání (Bajo Bierzo). Tato oblast zahrnuje 23 vinařských obcí. Největším městem této oblasti je Ponferrada s počtem obyvatel okolo 70 000.

Vinohrady se nachází v nadmořské výšce až 1000 m nad mořem. Klimatické podmínky jsou v této oblasti velmi extrémní- žhavé letní dny se střídají se studenými zimami. Díky rozdílným teplotám ve dne a v noci zůstává v hroznech potřebná kyselost. V důsledku rozmanitosti krajiny a rozlišných půdách (na svazích spíše břidlice, na západě žulové podloží) vznikají v této oblasti docela odlišná vína.

Bierzo GALERIE

POVÍDÁNÍ O EL BIERZO

Daleko od obvyklých turistických tras se udržuje kouzlo malých míst. Jeho hory, jeho barvy, řeky, města a lidé dělají z El Bierzo krajinu, která je součástí vašich vzpomínek. Bezpochyby a zcela jistě. El Bierzo je region nacházející se západně od provincie León, v autonomní oblasti Kastilie a León, na hranici s Galicií. Při jeho návštěvě uvidíte, že se ve velmi krátkém čase můžete podívat současně do přírodního parku Ancares, do Las Médulas, kde byla těžba zlata prováděná Římany a bylo prohlášeno za místo světového dědictví, dále na jeden z nejdůležitějších příkladů mozarabského umění, jako je kostel Santiaga de Peñalba nebo návštívit jednu z nejkrásnějších oblastí, která jsou součástí Camino de Santiago.

El Bierzo je místem, kde je historie přítomna na každém rohu, se svými hrady (El Templario de Ponferrada, Cornatel, Villafranca del Bierzo, Corullón, Sarracín atd.), kláštery (Santa María de Carracedo, Compludo nebo San Pedro de Montes, San Andrés de Vega de Espinareda) probíhajícím skalním uměním Sésamo a Librán a samozřejmě nekonečností římských pevností, které v této oblasti existují, mezi nimi Castro Bergidum nebo Castro de la Ventosa, ze kterých je krásný výhled na vinice, které jsou součástí El Bierzo.

El Bierzo je místo, kde se podle tradice ve všech domech vyrábělo víno. Jedná se tedy o oblast, kde je tak velký podíl malovýrobců a kde je podíl starých vinic z celkového počtu takřka 70%. Je to proto, že víno bylo používáno pro rodinnou spotřebu a protože nebylo potřeba hojné produkce. A také proto, že se lidé nikdy nerozhodli zvýšit obvyklou roční produkci a také proto, že vinice nebyly nikdy vyklučeny.

V údolí řeky Sil, obklopené horami, má El Bierzo mírné mikroklima, které jej odvádí od chladu náhorní plošiny a vlhkosti Atlantiku; ideální pro pěstování hroznů a perfektní pro své autochtonní odrůdy: Mencía a Godello. Krajina vinic je neskutečná podívaná. Je to bohatá a úrodná země ležící na svazích vysokých mezi 500 a 1000 metry, kde najdete jílovitou a břidlicovou půdu, a díky tomu každé roční období generuje úplně jiné Bierzo. Je zarážející, že vzhledem k tomu, že jde o tak malou oblast, může být tak proměnlivá. El Bierzo vás má hodně co naučit a věřte, že se budete stále vracet abyste to znovu a znovu viděli.

Mezi oblíbená vína z oblasti Bierzo patří například značky Estévez Bodegas y Viñedos nebo třeba RAC Wines. 

Nejprodávanější

víno Versos godello španělské
Versos Godello
Skladem
VER-GOD
 
458 Kč
1 položek celkem
víno Versos godello španělské
458 Kč

Výrazně minerální víno z odrůdy Godello. Tóny citrusů a tropického ovoce, které se později vyvíjí do květinových vůní. Velmi svěží a neuvěřitelně vyvážené.

VER-GOD
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz