OTEVŘENO PO - PÁ, 10:00 - 16:00

Patatas a la Riojana

Recept na Patatas a la Riojana

Patatas a la Riojana, neboli brambory s chorizem, jsou typickým tradičním pokrmem oblasti Rioja, jak také značí název. Jedná se o pokrm, který stojí na 3 základních ingrediencích – bramborách, chorizu a paprice. Díky své jednoduchosti se rozšířil po celém Španělsku. Patatas se podávají horké jen tak, nebo s bílým pečivem.

Suroviny: (4 velké porce)

1,2 kg brambor (lepší je typ B nebo C)
240 g choriza (čerstvé nebo sušené)
2 stroužky česneku + 1 malá palice
1/2 polévkové lžíce sladké papriky
3 papriky Ňoras
1 střední cibule
1-2 bobkové listy
2 polévkové lžíce olivového oleje
1 litr vývaru nebo vody
Sůl, pepř

Postup:
Cibuli nakrájíme nadrobno a podusíme na olivovém oleji do sklovata (ne do tmava). Ke konci přidáme i česnek (2 stroužky najemno). Poté přidáme chorizo nakrájené na silná kolečka, aby byla ve výsledném pokrmu viditelná struktura, a chvíli zarestujeme, až pustí tuk a šťávu. Po pár minutách přidáme brambory. Ty si připravíme speciálním způsobem - oloupeme je a poté začneme „lámat“.

Brambory se nekrájí ale zalamují v ruce. Zaříznete nůž do brambory, a v polovině plátku nožem zalomíte, aby vznikl nepravidelný zlom. Pouze takto dojde k maximálnímu uvolnění škrobu, který následně pokrm zahustí.

Hned po bramborách přisypeme papriku, rychle zarestujeme a zalijeme vývarem. Dosolíme, opepříme, přidáme bobkový list, papriky Ňoras, palici česneku a přivedeme k varu. Poté plamen snížíme a necháme asi 30 minut vařit, až jsou brambory měkké.

*zdroj obrázku: cocinaabuenashoras.com

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz