28. 9. (ČT) - 29. 9. (PÁ) ZAVŘENO

La Rioja Alta Viña Ardanza Reserva

Kód: RA-LRA-ARR
Značka: La Rioja Alta
1 059 Kč
Skladem

Neotřelá kobinace odrůd Tempranillo a Garnacha. Zrálo minimálně 30 měsíců na amerických barikových sudech. Nadčasová Reserva s obrovským potenciálem zrání.

 

hovězí masojehněčí maso_1vyzrálé sýry

Detailní informace

Detailní popis produktu

La Rioja Alta – Viña Ardanza Reserva

78% Tempranillo + 22% Garnacha
Alc.: 13,5 %

Hrozny odrůdy Tempranillo pochází z 30 let starých vinic Cuesta (Cenicero) a Montecillo (Fuenmayor). Hrozny odrůdy Garnacha pochází z La Pedriza v Tudelilli, v subzóně Rioja Oriental. Zdejší 40h vinice nabízí jedinečné podmínky pro pěstování této odrůdy.
Hrozny se sbírají ručně a jsou převáženy ve chlazených vozech do vinařství v nejlepší kondici. U tohoto vína se jako u prvního ve vinařství začala provádět přísná optická selekce hroznů, u které se kontroluje každá bobule. Po odstopkování následuje spontánní alkoholická a malolaktická fermentace v nerezových tancích. Poté bylo víno (každá odrůda zvlášť) přemístěno do dřevěných sudů ke staření. Tempranillo zraje po dobu 36 měsíců v amerických barikových sudech starých 4 roky, během této doby bylo 6x přečerpáváno. Zatímco Garnacha zraje po dobu 30 měsíců v amerických barikových sudech starých 2 a 3 roky, a během této doby bylo 5x přečerpáváno.

Granátově červená barva s širokou paletou rubínových a fialových odstínů. Na nose vyniká silou, komplexním aroma směsi koření s hřejivými tóny sladké lékořice, pečiva, vanilky, skořice kakaa, muškátového oříšku a dušeného červeného ovoce. Vynikající rovnováha, příjemná svěžest a skvělá struktura na patře s měkkou, kulatou tříslovinou. Velmi příjemné v ústech s bohatou chutí koření, sladké lékořice a zralého ovoce. Tato kombinace dělá z Viña Ardanza nadčasové víno s obrovským potenciálem zrání.

Hodí se k tradičnímu jehněčímu z pece, červeným masům, dušeným pokrmům ale také k sladkým dezertům s lesním ovocem a čokoládou. Ideální také k vyzrálým sýrům či samostatně při zvláštních příležitostech. Doporučená teplota podávání je 16 – 18°C.

parker 94   suckling 95   penin 93   decanter gold - 80

Doplňkové parametry

Kategorie: Červené víno
Region, země: Rioja (ESP)
Druh: Červené
Obsah cukru: Suché
Typ vína: Reserva
Ročník: 2015
Odrůda: Garnacha, Tempranillo
Objem: 0,75 l
Zrání: Barikový sud

Vinařství La Rioja Alta a naše nabídka vín

la-rioja-alta

Grupo La Rioja Alta je rodinné vinařství založené v Haru v roce 1890 pěti rodinami z Baskicka a Rioji v oblasti Rioja Alta. Dnes s více než 130 letou historií zahrnuje tato skupina 4 vinařství ve třech vinařských oblastech. První víno, které vytvořil francouz Monsieur Vigier (první enolog vinařství), byla Reserva 1890 (předchůdce dnešní Gran Reservy 890). Tato Gran Reserva 890 byla v roce 2019 vyhlášena jako 4. nejlepší víno na světě podle kritiků magazínu Wine Spectator. 

Vinařství patřící do Grupo La Rioja Alta: La Rioja Alta, Torre de OñaLagar de Cervera a Áster

La Rioja Alta2

Vinařství La Rioja Alta (Bodega v Rioja Alta) má 500 ha vinic starých 30 - 60 let. Všechny hrozny pochází z vlastní produkce. Řízená výroba a optimální výnos 5 000 kg/ha. Hlavní pěstovanou odrůdou je Tempranillo, následují Garnacha, Graciano a Mazuelo. Hrozny jsou sklízeny ručně a přepravovány do vinařství chlazenými vozy. Poté se provádí jejich velmi pečlivé optické třídění. Při výrobě vína se spojují nejmodernější technologie spolu s tradičními metodami staření. Na zrání vín používají barikové sudy z amerického dubu, které si sami vyrábí. Dubové dřevo na tyto sudy je dováženo z USA a suší se na vzduchu po dobu 2 let. Všechna vína jsou každých 6 měsíců přečerpávána ručně pomocí tradiční gravitační metody (trasiega) aby se zajistila přirozená sedimentace kalů bez pozdější potřeby čištění a filtrace.

 

 Historie

  • Roku 1904 Don Alfredo Ardanza, jeden ze zakladatelů La Rioja Alta a majitel vinařství Ardanza, navrhl spojení obou společností. Na počest této události vyrobili Reservu 1904, ze které se nakonec stala dnešní Gran Reserva 904.
  • Roku 1941 byl původní název Sociedad Vinícola de La Rioja Alta přejmenován na nový, který přetrvává dodnes: La Rioja Alta, S.A.
    28. září 1942 zaregistrovali značku, která tomuto vinařství přinesla největší slávu a renomé: Viña Ardanza. Další z významných značek,
  • Viña Arana byla uvedena na trh roku 1974 a Viña Alberdi roku 1978
  • V roce 1988 si vybrali místo O Rosal (Pontevedra) k usazení v Galicii a prozkoumání nových vinařských možností. Získali tradiční vinařství Fernández Cervera Hermanos S.L. a změnili starý název na Lagar de Fornelos, SA. Jako poctu zakladatelům tohoto vinařství, které respektovali, dnes používají značku Lagar de Cervera.
  • V roce 1990 oslavili stoleté výročí výsadbou prvních vinic v oblasti Ribera del Duero a založením nového vinařství Áster, jehož bodega byla postavena později v roce 2000.
  • Roku 1995 získali vinařství Torre de Oña v Páganos, Rioja Alavesa. Koupě zahrnovala vinařství, honosné sídlo, svatyni a 45 hektarů vinic. První víno bylo Barón de Oña Reserva 1989.
  • Následujícího roku vybudovali v obci Labastida nový vinný sklep vybavený nejmodernější technologií, což jim umožnilo výrazné zvýšení kvality vín. Od té doby získali významná ocenění za svá vína.

 


 

→ PŘEJÍT DO OBLASTI RIOJA

 


 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz